Investície v Nemocnici AGEL Handlová

presiahnu 4 milióny eur

Nemocnica v Handlovej prešla za posledné obdobie rozsiahlou modernizáciou, ktorá významne zlepšila kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a komfort pre pacientov i zdravotnícky personál. Skupina AGEL do týchto modernizačných projektov investovala stovky tisíc eur. Za ďalších takmer 2,5 milióna eur sa v areáli nemocnice postaví nový objekt.

Jedným z najväčších projektov bolo vybudovanie nového lôžkového rehabilitačného oddelenia. Vďaka investícii za 675 000 eur vznikla v Handlovej jedna z najmodernejších rehabilitačných jednotiek na Slovensku.

Pracovisko so 16 lôžkami rozšírilo spektrum poskytovaných služieb handlovskej nemocnice a zároveň zvýšilo komfort hospitalizovaných pacientov. Moderná rehabilitácia je prínosom nielen pre nemocnicu, ale pre celý región, pretože prispieva k flexibilnejšiemu manažmentu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami v okolí. Pacienti, ktorí mali napríklad autonehodu, mozgovú príhodu, absolvovali operáciu bedrového kĺbu a podobne, budú na ortopedických či chirurgických oddeleniach okolitých nemocníc hospitalizovaní kratšie, pričom následnú rehabilitáciu už absolvujú na rehabilitačnej jednotke.

Ďalšou významnou investíciou bolo zakúpenie mobilného röntgenového prístroja v hodnote 84 000 eur. Tento prístroj je zásadný najmä pre urgentné prípady, pretože umožňuje rýchlu a efektívnu diagnostiku priamo na mieste, bez potreby transportu pacienta na oddelenie rádiológie. Táto technológia výrazne skrátila čas na diagnostiku a urýchlila liečebné procesy, čo má zásadný vplyv na starostlivosť o pacientov.

Nemocnica tiež zmodernizovala svoje lôžkové kapacity, keď nakúpila 42 nových elektricky ovládaných postelí BIHealthcare za takmer 80 000 eur. Nové postele zvyšujú komfort pacientov tým, že umožňujú presné nastavenie polohy podľa individuálnych potrieb. Pre personál to zároveň znamená menej fyzickej námahy pri manipulácii s pacientmi, čo prispieva k efektívnejšiemu poskytovaniu starostlivosti.

Medzi ďalšie kľúčové projekty patrila rekonštrukcia nemocničnej kotolne, na ktorú bolo vyčlenených 403 000 eur. Táto modernizácia zabezpečila nielen spoľahlivejšie a efektívnejšie vykurovanie budovy, ale prispeje aj k zníženiu energetických nákladov nemocnice. Zlepšené vykurovacie systémy zároveň zvyšujú komfort pre pacientov a personál počas zimných mesiacov.

Novinkou, ktorú vedenie nemocnice ohlásilo len v uplynulých dňoch, je výstavba úplne nového objektu v areáli nemocnice. Pôjde o nízkokapacitné moderné zariadenie pre seniorov komunitného typu, čím vznikne pre obyvateľov regiónu nová sociálna pobytová služba pre osoby odkázané na pomoc. „Doposiaľ Senior centrum Sv. Kataríny poskytovalo sociálne služby pre seniorov v časti budovy Nemocnice AGEL Handlová. Keďže však nie je perspektívne rozširovať tieto služby priamo v budove nemocnice, rozhodli sme sa využiť priestor v areáli nemocnice a vybudovať nové moderné zariadenie pre osoby, ktoré dovŕšili dôchodkový vek a sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby,“ ozrejmila riaditeľka Senior centra Sv. Kataríny Marta Eckhardtová.

Výstavba nového objektu by mala začať už v najbližších týždňoch a jeho kapacita bude 12 osôb. Štruktúra budovy bude zohľadňovať potreby ľudí odkázaných na starostlivosť, pričom bude kladený dôraz na plnú bezbariérovosť priestorov. Celkové náklady na výstavbu budú 2 453 693,27 eura, pričom nemocnica získa z plánu obnovy 1 337 628 eur.

Top 10 investícií v Nemocnici AGEL Handlová:

● Vybudovanie lôžkového rehabilitačného oddelenia – 675 000 eur

● Rekonštrukcia nemocničnej kotolne – 403 000 eur

● Mobilný röntgenový prístroj – 84 000 eur

● Nové elektrické postele BIHealthcare (42 kusov) – 79 077 eur

● Rekonštrukcia oddelenia dlhodobej starostlivosti (ODCH II) – 70 000 eur

● Sono pre cievnu ambulanciu – 57 000 eur

● Anesteziologický prístroj – 36 000 eur

● Elektroterapia kombi s ultrazvukovou terapiou a tepelnou terapiou (3 ks) – 36 000 eur

● Operačný stôl HyBase Mindray – 45 000 eur

● Operačná lampa LED (2 ks) – 17 000 eur