Zlatomoravecká nemocnica

má TOP sestru

Sestra centrálnych operačných sál Mgr. Iveta Tonková bola týmto prestížnym titulom slávnostne dekorovaná dňa 24. septembra na konferencii Slovenské zdravotníctvo 2024. Tak Nemocnica AGEL Zlaté Moravce, ako aj kolegovia sú na ňu právom pyšní.

Strednú zdravotnícku školu, odbor zdravotná sestra, vyštudovala v Topoľčanoch. Po štúdiu, v júli 1985, nastúpila pracovať do Nemocnici s poliklinikou v Zlatých Moravciach na chirurgické oddelenie na pozíciu setra pri lôžku. Celé svoje profesijné obdobie, od roku 1986 až dodnes, pracuje na operačných sálach ako inštrumentárka. V roku 1991 zvýšila svoje vzdelanie na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre štúdiom I. stupňa v odbore Ošetrovateľstvo. Snahu odborne napredovať prejavila aj v rokoch 2015 až 2017, kedy si vysokoškolské štúdium zavŕšila získaním magisterského diplomu na Vysokej škole sv. Alžbety v Bratislave v Odbore zdravotníctvo a sociálna práca.

Z profesijného hľadiska je celý svoj život verná jednému zdravotníckemu zariadeniu, Nemocnici AGEL Zlaté Moravce. Aj napriek viacerým transformáciám a zmenám vedenia, jej zamestnávateľom je takmer štyri desaťročia. Pri výkone svojho poslania je považovaná za detailistku, pedanta a profesionálku, ktorá je vždy pripravená operatívne prijímať a riešiť nové výzvy. Svoju prácu berie veľmi zodpovedne, disponuje manažérskymi schopnosťami. „Akékoľvek osobné nezhody musia ostať pred dverami operačnej sály,“ uvádza Mgr. Tonková. Povolanie operačnej sestry je tiež úzko spojené s flexibilitou, pohotovosťou, adaptáciou aj empatiou. V prípade Mgr. Tonkovej sú tieto zručnosti zastúpené v plnej miere. „Najväčšou jej vlohou je dobré zvládanie vypätých, stresových situácií,“ chváli kolegyňu námestníčka úseku ošetrovateľskej starostlivosti Mgr. Beáta Králiková. Na otázku, či by si vedela predstaviť inú prácu, alebo či niekedy uvažovala nad iným povolaním ocenená sestra uviedla: „Vo vypätých situáciách tá myšlienka prišla, ale keď som sa dostala späť do pohody, pýtala som sa sama seba, čo by som asi tak robila. Možno by mi bolo fajn v ambulancii, odrobila by som si svoje, stresu by bolo menej. Ale ja stres potrebujem, patrí k mojej inštrumentárskej práci.“ S postupným rozširovaním druhov chirurgických operačných výkonov v zlatomoravskej nemocnici, napr. v odbore ortopédia aj gynekológia, sa veľmi rýchlo adaptovala na nové zmeny. V rámci synergie zdravotníckych zariadení v skupine AGEL tiež neváha vypomôcť kolegom na operačných sálach v iných nemocniciach v sieti. Po takmer 40 odpracovaných rokoch sestrička Ivetka s pokorou priznáva. „Na operačnej sále sa rokmi toho zmenilo veľa, len pacient zostáva stále ten istý.“

Mgr. Tonková je členkou Základného výboru Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb pri Nemocnici AGEL Zlaté Moravce. Tu dlhodobo a zodpovedne zastáva funkciu pokladníka. Vo svojom bydlisku v obci Hostie, pôsobí ako členka v Komisii sociálnej a zdravotnej a pre školstvo. Aktívne sa angažuje v dobrovoľníckej činnosti tak v obci ako aj v iných spolkoch. Tu bola nenahraditeľná najmä počas covidového obdobia. V súkromí miluje kvety, záhradku, hubárčenie, rada spoznáva nové krajiny, má rada more. „S obľubou čítam, najmä krimi alebo knihy, ktorých dej si vyžaduje premýšľanie a isté analytické myslenie,“ dodáva. Riaditeľka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Nina Horniaková je nesmierne hrdá, že práve z radov jej kolegýň bola ocenená sestra titulom TOP. „Titulom TOP sestra sa táto drobná, no neobyčajne silná žena, môže právom pýšiť, pretože okrem odborných znalostí ju charakterizuje dobrosrdečnosť, otvorená náruč a vždy prítomný úsmev,“ s potešením uvádza riaditeľka MUDr. Horniaková.